Печерський район Києва

Печерський район Києва займає меншу площу з усіх десяти адміністративно-територіальних одиниць столиці України.
Розташований в центральній частині міста, на правому березі річки Дніпро, вважається найменш населеним.
При загальній площі в 27 км на території району проживає всього 240 тисяч городян. Назва “Печерськ” походить від слова “печера”.
На території району розташувалися історичні місцевості, без який важко уявити сучасний Київ, всі вони так чи інакше сприяють створенню візитної картки столиці, формують неповторний вигляд.
Виконавчий орган влади Печерського району представлений Печерської районної в місті Києві державною адміністрацією, яка знаходиться за адресою вул. Михайла Омеляновича-Павленка, 15
Місцевості Печерського району Києва
Хрещатик | Видубичі |
Липки | Верхня Теличка |
Києво-Печерськ | Саперна слобідка |
Аскольдова могила | Мікрорайон імені Дзержинського |
Берестове | Лиса гора |
Наводнічої | Чорна Гора |
звіринець | долина Клова |
Характерні риси Печерського району
Незважаючи на свою найменшу протяжність, Печерський район Києва може похвалитися великою кількістю адміністративних і культурних установ, які мають величезне значення не тільки для міста Києва, а й є головними для всієї території країни.
Відзначимо деякі, найбільш відомі з них:
Адміністрація Президента України |
Верховна Рада України |
Кабінет Міністрів України |
національний банк України |
прокуратура України |
Палац спорту |
Head-офіси українських банків і корпорацій |
Печерський район Києва на мапі
Печерський район як найстаріший район Києва розташувався в самому серці столиці на правому березі Дніпра.
На печерський район доводитися 10 станцій Київського метрополітену:

Арсенальна

Дніпро

Площа Льва Толстого

Олімпійська

Палац "Україна"

Либідська

Палац спорту

Кловська

Печерська

Дружби народів
До складу Печерського району Києва увійшли наступні мікрорайони

Печерськ

Липки

Чорна Гора

звіринець

Нижній поділ

Частково Нова Будова
Печерськ

Печерськ колись був військовим центром Києва. До сих пір серед пам’яток району збереглася будівля арсеналу, сьогодні відоме як культурний центр “Мистецький Арсенал”, вежі і оборонна фортеця. Перші житлові багатоповерхівки побудували в 90-х, більш активно забудовувати Печерськ почали в 2000-х, тоді на районі з’явилися перші житлові комплекси і бізнес-центри.
Сьогодні Печерськ один з найбільш престижних районів Києва. На Печерську завжди багатолюдно як в будні через велику кількість бізнес-центрів, так і в вихідні. Такі пам’ятки світового масштабу як Києво-Печерська Лавра, парк Слави і Батьківщина-мати залучають на Печерськ жителів з інших районів Києва і туристів.
Така привабливість мікрорайону посилила попит на розважальні заклади і місця громадського харчування-бари, ресторани, піцерії, які на Печерську розташовані буквально в кожному кварталі.
Є і зворотна сторона медалі. Дуже дороге житло і велика кількість автомобілів. Господарі авто часто паркуються вздовж доріг і навіть на пішохідних переходах і тротуарах, що створює незручності і позбавляє жителів центральних вулиць можливості дихати чистим повітрям.
Надолужити можливість побути на свіжому повітрі і отримати насолоду від тишею далеко від запилених доріг жителі Печерська без проблем можуть в Маріїнському парку, улюбленому місці молодих матусь та пенсіонерів. У парку є фонтан і лавки в затінку, також в Маріїнці часто можна зустріти молодь на скейтах, велосипедах і роликах. У парку Слави городянам відкриваються приголомшливі види на лівий берег Дніпра. Недалеко від метро Арсенальна функціонує Зелений Театр, де працює нічний клуб, організовуються концерти та фестивалі.
Серед найвідоміших пам’яток Печерська:
- Музей Другої Світової Війни
- Київська фортеця
- Печерський ландшафтний парк
Квартали мікрорайону віддалені від транспортних магістралей і центральних вулиць більш спокійні і затишні. Тут є загальноосвітні школи і дитячі сади.
На Печерську знаходиться відомий військовий ліцей імені Богуна та Києво-Печерський ліцей Лідер, популярні серед жителів Києва з високим достатком. На вулиці Мазепи функціонує Палац дітей та юнацтва.
Популярним місцем торгівлі та розваг на мікрорайоні став ТРЦ Gulliver.Там завжди людно. Багато кафе і бутиків. Також на Печерську працює Печерський ринок, і найбільший в Європі винний супермаркет Good Wine. Там часто проводять дегустації та майстер класи.
На Печерську чудова транспортна розв’язка. Тут знаходяться центральні станції двох ліній метрополітену, а також прекрасно функціонує наземний громадський транспорт з безліччю маршрутів по місту.
Липки

Липки – історична місцевість у Печерському районі центру Кіева.Іменно тут зосередилися основні установи державної влади. З часів радянського союзу липки були найдорожчим мікрорайоном і місцем де розташовувалися особняки знаті і аристократів. Багато що залишилося колишнім і до цього дня.
Липки – це Київський політичний центр, в якому розташовані Адміністрація президента, Верховна рада, Національний банк України та інші державні урядові установи.
Однак більшу кількість жителів Києва і туристів приваблює тут інше – а саме, історичні пам’ятки і старовинні особняки, які раніше були житлом місцевої знаті і відомих культурних діячів, про що говорять меморіальні таблички на кожному другому будинку.
І сьогодні контингент мало чим змінився, серед жителів Липок політики і народні депутати, власники бізнесів і співробітники іноземних посольств. Трохи є і старожилів, в більшості своїй це інтелігентні пенсіонери.
У будні на вулицях повно людей і машин, нерідко можна зустріти відомих особистостей в супроводі приватної охорони або поліцейських, на вихідних же все завмирає.
Старі вулиці ідеальне місце для сімейних вихідних. Неспішно прогулюючись і отримуючи насолоду від старовини ви зможете відвідати такі популярні пам’ятки як:
- Будинок з химерами
- шоколадний будиночок
- Жовтневий палац
У місті є чимало екскурсійних турів по Липках з гідом, який проведе Вас по всіх визначних місцях і розповість цікаву історію даних пам’яток.
Липки крім усього іншого може сміливо називатися культурним серцем Києва. Серед популярних культурних центрів:
- Музична академія ім. Чайковського
- Національний Драматичний театр ім. Івана Франка
- Театр юного глядача
- Театр “Золоті Ворота”
- Кінотеатр “Україна”
- Національний художній музей
Для шопінгу краще ніж Липки район складно знайти. Велика кількість брендових магазинів, елітні дизайнерські бутіки, шоу-руми а також Пасаж і Бессарабський ринок приваблюють любителів шопінг-турів з усього міста і не тільки.
Серед медичних установ розташованих на Липках є досить відомі:
- Центральна поліклініка МВС
- Центральний госпіталь СБУ
- Олександрівська лікарня
Як і серед освітніх закладів:
- елітний Кловський ліцей
- Український гуманітарний ліцей
- гімназія імені Лесі Українки.
Навчання на Липках досить дороге, як впринципі і життя. Ціни на більшість товарів повсякденного попиту вище ніж у віддалених районах Києва, що цілком зрозуміло.
На Липках зручна транспортна розв’язка в будь-яку точку міста завдяки метро і наземному транспорту, який курсує за багатьма маршрутами регулярно.
Чорна Гора

Чорна гора ще один район і історична місцевість Києва. Чорна Гора один з пагорбів міста, також називають і поселення на території Печерського району. Поселення розташувалося всередині трикутника утвореного вулицями Кіквідзе, Залізничне шосе і бульваром Дружби народів.
Чорна гора височить на майже 143 метра над рівнем моря. Місцевість отримала свою назву через велику кількість чорнозему, який там знаходиться.
Більшу частину мікрорайону займає приватний сектор, є і житлові комплекси преміум класу. Контингент цього місця-забезпечені люди різних видів діяльності. Серед популярних для жителів міста і приїжджих місць в цьому мікрорайоні знаходиться Ботанічний сад імені Гришка, знаменитий своєю бузком і магноліями. З пагорбів відкривається прекрасний вид на Києво – Печерську Лавру і Батьківщину – мати.
Найближчий ТРЦ Ocean Plaza популярний як місце для шопінгу і проведення дозвілля. Крім величезного гіпермаркету Ашан, розташованого в ТРЦ для закупівлі продуктів є ще Novus недалеко від метро Дружби Народів.
У мікрорайоні є дві станції метро різних гілок, тому дістатися звідти в будь-який кінець міста дуже просто. Єдиний мінус це пробки в бік центру.
Чорна Гора зараз активно розбудовується, тому подекуди будівництво може створювати незручність пішоходам і автомобілістам.
Вартість житла в досить висока як і в сусідніх мікрорайонах.
Пам’ятки Печерського району
Пам’яток в Печерському районі Києва значно більше ніж в інших районах, їх налічують більше вісімдесяти. Однак хотілося б відзначити самі незвичайні.
Музей-тюрьма “Косой Капонир”

Раніше Капонір був оборонна споруда – систему з десятиметрових валів оточені ровами. Він складався з наземної і підземної частин, по периметру наземного на валах стояли гармати, підземний використовувався як склад і збройова.
У 1863 Капонір стали використовувати як в’язницю з особливо жорстоким режимом для політичних в’язнів. Також в Капонірі була карета для смертником в якій ув’язнених переправляли до Лисогірський форт, де їх стратили через повішення і хоронили.
Сьогодні в Капонірі розташоване два музеї, один з яких власне і являє собою в’язницю. Особливий інтерес крім самої історії фортеці освітленій експонатами музею представляє колекція Трипільської культури і скіфська кераміка “Платар”.
Музей іграшок

Музей іграшок це найбільш популярний дитячий музей. Колекція поповнювалася протягом 70 років і кількість примірників досягло 10 тисяч.
У музеї представлені різні види іграшок різних часів серед яких колекція неваляшек, перші трансформери, ретро-ведмежата, авторські роботи лялькарів радянських часів.
Також в музеї представлена величезна різноманітність настольно-поліграфічних ігор. І звичайно ж хотілося б відзначити улюблених усіма ляльок. Колекція яких налічує більше 600 найменувань, серед яких целулоїдні пупси.
Музей сновидінь

Музей сновидінь досить молодий і незвичайний. Його відкрили в 2012 році. Музей поділений на чотири зони. Виставковий зал, магазин з книгами і канцелярією, кабінет психоаналізу, де ви зможете отримати першу консультацію психотерапевта безкоштовно і лінгвістичний клуб, де ви зможете практикувати знання іноземних мов.
Також в музеї сновидінь є так званий Скриня сновидінь – скриня в якому всі бажаючі зможуть “залишити на зберігання свої сни”. Точніше предмети або записи, які асоціюються зі снами.
Атмосфера музею унікальна для кожного відвідувача так як експозиції в музеї збудовані таким чином, щоб Ви могли що небудь змінити, доповнити або продовжити.
Двічі на місяць в музеї збирається клуб вільних асоціацій, де учасники грають в настільну гру сенс якої вгадати предмет по асоціаціям.
Будинок з химерами

Ефектне будівлю можна по праву вважати справжнім архітектурним шедевром. Побудовано його було в 1902 році і привернуло увагу до себе відразу декількома особливостями.
Це і його місце розташування, будівля стоїть над урвищем, через що з боку двору має шість поверхів а з боку вул. Банковій тільки три. По друге це одне з перших будівель на ті часи, побудоване з цементу і бетону, що було якимось відкриттям. І по-третє, звичайно ж, своїм містичним зовнішнім виглядом, будівля декоровано зображеннями казкових екзотичних істот.
За століття з невеликим свого існування будівля встигло побути як житловим будинком, комуналкою, так і міською лікарнею, перш ніж було відреставровано.
На сьогоднішній день Будинок з химерами це візитна картка Києва, а також Мала резиденція прийомів при Президентові України.
Шоколадний будиночок

Шоколадний будиночок отримав свою назву завдяки своєму кольору, який нагадує колір плитки шоколаду. Історія особняка досить багата і бере свій початок в 1899 році. Про його призначення ходить багато легенд одна з яких – це будиночок для таємних побачень С.С. Могильовцева, першого господаря, з його коханої, яка нібито була заміжньою жінкою.
Архітектура будинку досить незвичайна – давньоруські квіти, гірлянди, павичі і копія голови актриси Сари Бернар.
У різні роки будівля мала абсолютно різні призначення. Це і міський Палац одруження, і музей російського мистецтва, і картинна галерея. У планах було відкриття в ньому дитячої художньої школи, музею приватній колекції і музею однієї картини. На даний момент існує кілька екскурсійних турів, на яких екскурсовод проведе Вас по величезних залах в стилі модерн, і ознайомить ближче з історією даного місця.
Парковий міст (Міст закоханих)

Парковий міст давно вже знайшов свою популярність серед закоханих пар, які приходять туди з метою зізнатися в любові. Міст всюди списаний любовними зізнаннями і обвішаний замками.
Існує популярна традиція в день весілля приїжджати на міст закоханих і вішати там замочок, викинувши ключ, щоб залишатися разом навіки.
Однак міст закоханих має й інші назви – Чортів міст або Міст самогубців.
На жаль були випадки коли люди зводили на мосту рахунки з життям через нерозділене кохання
Києво-Печерська Лавра

Києво-Печерська лавра популярне місце серед паломників з усіх країн світу. Городяни й туристи часто з’їжджаються сюди, щоб насолодитися незвичайними видами, відвідати численні музеї та долучитися до духовного спілкування з Богом. У Греції “Лаврою” називають храми які мають особливе історичне та духовне значення, і Києво-Печерська Лавра дуже важливе місце для віруючих. За легендами родоначальником Лавр став священик Іларіон, саме він викопав на схилах Дніпра малу печеру і щодня усамітнювався там для молитов.
У ближніх печерах покояться мощі святих печерських подвижників. На сьогоднішній день в печері знаходяться мощі 79 святих серед яких Нестор Літописець, і навіть імовірно мощі епічного героя Іллі Муромця, які згідно з легендою принесли в приміщення Лаври ангели, після смерті оного.
Ви можете відвідати Лаври самостійно, щоб помолитися в спокійній атмосфері, або приєднатися до екскурсійного туру, щоб більше дізнатися про історію даного місця і про святих, які покояться в Лаврі.
Промисловий і науковий потенціал Печерського району
На території Печерського району Києва розташовано близько 30 промислових підприємств, що досить багато з огляду на невелику займану площу. Не дивлячись на не досить добре розвинений промисловий сектор (що в загальному то не так вже й погано для центральної частини міста), в районі розташувалися:
28 науково-дослідних і проектних інститути |
4 вищих навчальних заклади |
8 технікумів і профтехучилищ |
15 середніх і 1 вечірня школи |
2 спортивні школи |
17 дошкільних закладів |
4 лікарні |
військовий госпіталь |
5 поліклінік |
Культура життя Печерського району
Однією з сильних сторін Печерського району Києва є велике число культурних установ.
Серед них можна перерахувати наступні:
Український дім |
Палац дітей та юнацтва |
Центр культури освіти і відпочинку Збройних сил України |
Центральний парк культури і відпочинку |
Національна філармонія |
Міжнародний центр культури і мистецтв |
Дитяча картинна галерея |
Центральний ботанічний сад |
9 державних музеїв |
18 бібліотек |
7 палаців і будинків культури |
2 театри |
3 театри-студії |
3 дитячі музичні школи |
Поштові відділення Печерського району, адреси, індекси

Поштове відділення Київ-15
індекс – 01015, за адресою – вул. Цитадельна, 6/8

Поштове відділення Київ-14
індекс – 01014, за адресою – вул. Катерини Білокур, 6/8

Поштове відділення Київ-19
індекс – 01019, за адресою – вул. Шота Руставелі, 25

Поштове відділення Київ-16
індекс – 01016, за адресою – вул. Олександра Копиленка, 6

Поштове відділення Київ-159
індекс – 01159, за адресою – вул. Суворова, 18/20